|    |    |    |    |    |   | 
Güncel
 
  >> DUYURULAR
  >> ETKİNLİKLER
  >> HABERLER
  >> İHALE İLANLARI
  >> İMAR PLANI İLANLARI
  >> PARSELASYON PLANI İLANLARI
  >> ULUSAL BASINDA
 
 
Anasayfa - Güncel
.........................................................................................................................................................................
22.06.2012
 
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 5 YILDIZLI TERMAL OTEL - SPA TESİSLERİNİN TEMELİ ATILDI.

TEMEL ATMA TÖRENİNE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY DA KATILDI

Başkan Büyükerşen’in yıllardır Eskişehir’e kazandırmak için çaba harcadığı ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük projelerinden biri olan “Turistik Bademlik Otel ve Termal Tesisleri”nin temeli 21 Haziran Perşembe günü görkemli bir törenle atıldı.

Bademlik tepesinde doğal yapıya zarar vermeden inşa edilecek olan 5 yıldızlı tesisin 2013 yılının Eylül ayında hizmete girmesi planlanıyor.

Son yıllarda Türk Turizminin parlayan yıldızı olan Eskişehir, turizm kenti kimliğine çok büyük katkılar sağlayacak olan önemli bir yatırıma daha kavuşuyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Anadolu Üniversitesi Rektörü iken 1985 Yılında Sıcaksular’da kurmayı planladığı ancak o dönemden bu yana çeşitli nedenlerle gerçekleştiremediği “TURİSTİK TERMAL TESİSİ” Projesi Bademlik bölgesinde hayat buluyor.

Bundan bir süre önce Büyükşehir Belediyesi’nin yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkardığı ve ihalesini Eskişehir’den yetişen Erol Tabanca ve Cem Siyahi ile Abdullah Gözener’in ortağı olduğu Polimeks A.Ş’nin kazandığı turistik otel ve termal tesislerin temeli Bademlik’te atıldı.

Temel atma törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı, Ülker Can ve Kazım Kurt ile Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Garnizon Komutan Vekili Tümgeneral Mehmet Şanver, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Temel atma töreni Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca’nın konuşmasıyla başladı. Sözlerine Eskişehirli olarak doğup büyüdüğü topraklara böylesi bir tesisi kazandırıyor olmaktan duyduğu mutluluğu ve gururu ifade ederek Başlayan Tabanca “ Termal tesisi kuracağımız bu alanda bizim çocukluğumuz geçti. Burada bulunan havuzlara sık sık gelirdik. Ancak daha sonra burası kaderine terk edildi. Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediye Başkanımız hocam Sayın Büyükerşen bizlere artık Eskişehir’e de bir şeyler yapmamızın zamanının geldiğini söyledi. Bizim gönlümüzden de şehrimiz için bir şeyler yapmak geçiyordu ve bugün Eskişehir’e ve Türk turizmine böylesi güzide bir yatırımı kazandırmak için buradayız. Bölgenin doğal dokusunu bozmadan ve kesilmemesi gereken hiçbir ağaca zarar vermeden tesisi tamamlayacağız. Bizlere bu imkanı sunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür borçluyuz. Yatırımın hepimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise “doğduğu günden bu yana tüm ömrünü Eskişehir için adamış biri olarak bugün benim için çok istisnai bir gün. Eskişehir için hayal ettiğim projelerin pek çoğunu başardım. Ancak yüreğimin bir köşesinde yara gibi duran bir proje vardı. Yıllarca Eskişehir’in sıcak su kaynaklarını termal ve sağlık turizmine kazandıracak modern termal tesisler hayal ediyordum. Nihayet bugün bu hayalimi de gerçeğe dönüştürüyoruz. Bu projemizin gerçekleşmesi ile yıllardan beri idealim olan bir Eskişehir hedefine daha ulaşmış olacağım. Bana bu imkanı sağlayan yine benim kadir bilir hemşehrilerim oldu. Bu proje tüm Eskişehirliler’in projesidir. Tesis tamamlandığında bu şehrin çocukları olan Polimeks’in çeşitli yabancı ülkelerde yarattıkları yıldız eserlerinden biri olacaktır. Destek veren ve verecek olan herkese şükran borçluyum.” dedi.

Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir de, Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkenti olacağı 2013 yılının arifesinde bu tesisi ve temel atma töreninin yapıldığı günün Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’i ziyaret edişinin yıl dönümü olmasını çok anlamlı bulduğunu belirterek yatırımın hayırlı olmasını diledi.
Temel atma töreninde konuşma yapan Kültür ve Turizm

Bakanı Ertuğrul Günay ise “Hepimiz için, Eskişehir için ve Türkiye için çok sevindirici bir 21 Haziran yaşıyoruz. Uğurlu bir günde Eskişehir için çok sevindirici bir gelişmesinin başlangıcındayız. Eskişehir’e son yıllarda Bakan sıfatıyla hep güzel şeyler için geliyorum. Bugün Bademlikte doğaya saygılı şekilde kurulacak ve Eskişehir’in termal suyunu tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacak olan örnek bir projeye imza atıyoruz. Projenin gerçekleşmesinde emeği bulunanları kutluyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardında tesisin temeli konukların katılımıyla atılırken organizasyon Candan Erçetin’in verdiği muhteşem konser ile sona erdi.

Eskişehir turizminde yeni bir sayfa açacak olan Büyükşehir Belediyesi’nin Bademlik Projesi 26 bin metre karelik bir alanı kapsıyor. 68’i standart, 46’sı Premium, 4’ü Junior Suit, 6 adeti dubleks, 8 adeti executive suit, 4 adeti balayı, 1 adeti de kral dairesi olmak üzere 137 oda ve çeşitli bungolovların yer alacağı beş yıldız standardındaki tesiste ayrıca şunlar bulunuyor;

- 3.000 m2 lobi bölümü
- 1.400 m2 konferans alanı
- 2.000 m2, 500 kişilik çok amaçlı, düğün, balo salonu
- 3.700 m2 spa, hamam, fitness bölümü
(2 adet hamam, 2 adet sauna, 2 adet buhar Odası, 8 adet masaj odası, 4 adet VIP hamam, 1 adet fitness salonu)
- Kapalı ve açık yüzme havuzları (1.100 m2’lik havuz alanı)
(1 adet kapalı yüzme havuzu, 2 adet termal havuz)
- Alakart restoran (250 m2’lik, 92 kişi iç mekan, 50 kişi dış mekan olmak üzere toplam 142 kişi kapasiteli, 130 m2’lik mutfak)
- Genel Restoran (300 m2’lik, 110 kişi kapasiteli, 130 m2 mutfak)
- Satış üniteleri (3 adet)
- Yönetim ve idari ofisler (525 m2)
- Açık, kapalı otopark alanları
- 14.700 m2 Açık peyzaj alanı
- 2.000 m2 konsept havuz alanı
- Yaklaşık 2 km uzunluğunda yürüyüş yolu

TESİS ÖZELLİKLERİ:
  
- 5 Yıldızlı
- Uluslararası bir zincir tarafından işletilecek
- Şehir merkezine 10 dk (3,5-4 km) mesafede
- 100 dönümlük koru içerisinde
- 875.00 rakımlı, şehir panaromasına hakim, seçkin bir lokaysonda
- 27 yıldır atıl olan Eskişehir’in en nadide konumudaki eski Bademlik Oteli’ni yeniden canlandıracak
- Ağaçların korunduğu, doğanın içerisinde kendisine yer bulan, çevre dostu bir mimariye sahip
- Eskişehir’in aktif sosyal ve kültürel hayatına yakın
- Eskişehir’in geleneksel hamam konseptini bir üst seviyeye taşıyacak

 

 
Paylaş
 
Diğer Haberler
VERGİ DAİRESİ BAŞKANI ÖZBAKIR’DAN BÜYÜKERŞEN’E ZİYARET ...
SESİM BEZDÜZ VE SENFONİ ORKESTRASI’NDAN MÜZİK ZİYAFETİ ...
BÜYÜKŞEHİR BEŞTE BİR KAMPAYASI İLE İLÇELERDE ...
ESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARAÇ FİLOSUNU GENİŞLETİYOR ...
SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİNDEN İKİ ÖDÜL ...
Tüm Haberler
 
 
  >Eskişehir Valiliği
  >Eskişehir Tepebaşı Belediyesi
  >Eskişehir Odunpazarı Belediyesi
  >TSK Mehmetçik Vakfı
  >Meteoroloji Radyosu
  >Eskişehir Polis Radyosu
  >Eskişehir Kültür Mirası Envanteri
 
  >E-Ödeme Sistemi
  >e-Dilekçe
  >Tramvay Saatleri
  >Otobüs Saatleri
  >Esbot Seferleri
 
  >Biyografi
  >Fotoğraflar
  >Ödüller
  >İletişim