|    |    |    |    |    |   | 
Güncel
 
  >> DUYURULAR
  >> ETKİNLİKLER
  >> HABERLER
  >> İHALE İLANLARI
  >> İMAR PLANI İLANLARI
  >> PARSELASYON PLANI İLANLARI
  >> ULUSAL BASINDA
 
 
Anasayfa - Güncel
.........................................................................................................................................................................
03.05.2012
 
AVUSTURYA’NIN LİNZ ŞEHRİ İLE ESKİŞEHİR KARDEŞ ŞEHİR OLDULAR, ESKİŞEHİR’E AVRUPALI KARDEŞ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Avusturya’nın Eyalet Başkenti Linz Şehri, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen törenle kardeş şehir oldular.
 
2009 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilen Avusturya’nın Linz şehri ile Avusturyalılar’ın Anadolu’nun kültür ve sanat başkenti olarak niteledikleri Eskişehir kardeş şehir oldu.

İki kent arasındaki kardeş şehir protokolü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda Linz kentinden gelen delegasyon ile Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri ve belediye bürokratlarının katılımı ile tören düzenlendi. Kardeş şehir protokolü Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile Linz Belediye Başkanı Dr. Franz Dobusch tarafından imzalandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ''kardeş şehir'' protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, imzalanan protokolün 2011 yılında Linz’de, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’ın da katıldığı törenle imzalanan ön protokolün nihai adımı olduğunu söyledi. Avusturya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Başkan Büyükerşen, imzaladıkları kardeş şehir protokolünün iki şehir arasındaki başta kültür ve sanat olmak üzere pek çok alandaki işbirliklerini daha da geliştireceğini ümit ettiğini belirtti. Eskişehir’den Avusturya’ya yıllarca Lületaşı ihracatı gerçekleştirildiğini de vurgulayan Başkan Büyükerşen “ Avusturya,  Avrupa Ülkeleri içinde kültürel ve tarihi ilişkiler açısından Türkiye için önemli bir ülkedir. Kültürel ve sanatsal zenginliğe sahip olan Linz ile Eskişehir arasında kardeş şehir ilişkisi başlatıyor olmaktan ve Linz Belediye Başkanı Dr. Franz Dobusch başkanlığındaki konuk delegasyonu Eskişehir’de ağırlamaktan büyük onur duyuyorum. İmzaladığımız protokolün herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Linz Belediye Başkanı Dr. Franz Dobusch ise Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’e kazandırdığı eserlere hayran kaldıklarını, herkese bir belediye başkanının neler yapabileceğini anlatacağını açıkladı. Eskişehir ile kardeş şehir olmaktan mutluluk duyduklarını da belirten Dobusch “İki şehrin kardeş şehir olabilmesi için güzel bir geçmişe sahip olması gerekiyor. Linz ile Eskişehir’in şimdiye kadar gelişen çok güzel bir geçmişi var. Kardeş şehir sadece iki başkan arasında kurulmuyor. İki halkın birbirine tanımasını istiyorum. Eskişehir’e kısa bir süre önce sanat çalıştayı için gelen Avusturyalı sanatçılarımız Türk Sanatçıları Avusturya’ya bekliyorlar.  Eskişehir ile öğrenci değişim programlarıyla eğitim alanında da işbirliği yapmayı istiyoruz. Kardeş şehir birbirimize çok şey öğretecek. Herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 
Paylaş
 
Diğer Haberler
BÜYÜKŞEHİR BEŞTE BİR KAMPAYASI İLE İLÇELERDE ...
ESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARAÇ FİLOSUNU GENİŞLETİYOR ...
SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİNDEN İKİ ÖDÜL ...
ESÇOCUK EVİ’NDE SAĞLIK TARAMASI ...
BÜYÜKŞEHİR TÜM YOLLARI KARDAN ARINDIRIYOR ...
Tüm Haberler
 
 
  >Eskişehir Valiliği
  >Eskişehir Tepebaşı Belediyesi
  >Eskişehir Odunpazarı Belediyesi
  >TSK Mehmetçik Vakfı
  >Meteoroloji Radyosu
  >Eskişehir Polis Radyosu
  >Eskişehir Kültür Mirası Envanteri
 
  >E-Ödeme Sistemi
  >e-Dilekçe
  >Tramvay Saatleri
  >Otobüs Saatleri
  >Esbot Seferleri
 
  >Biyografi
  >Fotoğraflar
  >Ödüller
  >İletişim