|    |    |    |    |    |   | 
Eskişehir
 
  >> COĞRAFYA
  >> EĞİTİM
 
 
  >> NÜFUS
  >> KENT REHBERİ
  >> KÜLTÜR SANAT
  >> PARKLAR
  >> RESİM GALERİSİ
  >> TANITIM VİDEOLARI
  >> TARİHÇE
  >> TURİZM
  >> ULAŞIM
 
 
 
Anasayfa - Eskişehir Hakkında
.....................................................................................................................................................................................
 
   
 

AŞK ADASI

 
         
 
         
 
         
 
         
  <<
 

BİLİM SANAT VE KÜLTÜR PARKI

Kütahya Yolu Sazova Mevkii'ne yapılıyor. Yaklaşık 400 bin metre karelik alanı ile Eskişehir'in en büyük parkı olma özelliğini taşıyor. Park alanı içinde çeşitli su sporları ve aktiviteleri de yapılacak olan büyük bir gölet, restoranlar, 2000 kişilik açık hava konser alanı anfi tiyatro, bire bir ölçülerde korsan gemisi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları, çocukların su ile ilgili çeşitli aktiviteleri yapabilecekleri oyun alanı, engelli çocuklar için oyun alanı, içinde büyük bir planetaryum (gözlemevi) de olan bilim deney merkezi, masal şatosu bulunuyor.

Park alanı içinde ulaşım özel trenler ile sağlanacak.

İnşaat çalışmaları aralıksız devam eden ve çok yakında hizmete girmesi planlanan Bilim Sanat ve Kültür Parkı tamamlandığında Eskişehir örneklerine yurt dışındaki büyük kentlerde rastlayabildiğimiz ölçeklerde ve imkanlara sahip önemli bir sosyal yaşam alanına kavuşmuş olacak.

 

Bilim Sanat ve Kültür Parkı'ndaki İlkler

:: Korsan Gemisi

Park alanındaki gölet içinde Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfettiği Santa Maria Gemisi'nin birebir kopyası inşaa edildi. Toplarından yatakhanelerine, kaptan köşkünden güvertesine her şeyi ile gerçek boyutlarında inşaa edilen gemi özellikle çocukların büyük ilgisini çekecek.

:: Bilim Deney Merkezi

Eskişehir'de bir ilk olan Bilim Deney Merkezi Projesi Bilim Sanat ve Kültür Parkı'nın en önemli yapılarından birini oluşturuyor. Merkez, Eskişehir'deki ilköğretim ve lise çağındaki çocukların çeşitli bilimsel deneyleri gerçek ortamlarında yapabilmelerine olanak sağlayacak. Merkez bünyesinde inşaa edilen ve kaba inşaatı biten planetaryum (gözlemevi), Eskişehirli çocuklar kadar yetişkinlerin de uğrak yerlerinden biri olacak. Planetaryum ile gökyüzü ve uzayın büyülü atmosferi izlenebilecek.

:: Masal Şatosu

Park alanı içinde inşaa edilmekte olan Masal Şatosu, çocuklarımızın hayal dünyalarını geliştirmelerine büyük katık sağlayacak. Masal kahramanlarının ve masal dünyasının objeleri ile donatılacak olan masal şatosu Türkiye'de bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

:: Oyun Grupları

Park alanı içinde birçok bölgede çeşitli sevimli karakterler ve masal kahramanları ile bezenmiş oyun alanları yapıldı. Engelli çocukların da kullanabileceği oyun alanları da oluşturulan Bilim Sanat ve Kültür Parkı'nda ayrıca çocuklara yönelik suyun kaldırma kuvveti ve döngüsel hareketleri ile ilgili deneyler yapmalarına olanak tanıyan özel düzeneklerde oluşturuldu.

  <<
 

BÜYÜK PARK: METRUK MEZARLIK ALANI BÜYÜK PARK OLDU

Gazi Yakup Satar Caddesi üzerinde bulunan ve önceki yönetimler tarafından boşaltılan metruk mezarlık alanı, Büyükşehir Belediyesi’nce, kötü görünümünden kurtarılarak, yoğun ağaç ve bitki örtüsü ile kaplı, bünyesinde yürüyüş ve dinlenme alanlarını, çocuk parklarını, kaide ve heykelleri, büyük ölçekli göletleri barındıran dev bir park haline getirilmiştir.

Bitki dikimi çalışmaları öncesi park alanının otomatik aydınlatma, sulama sistemleri alt yapısı kurulmuş, ardından sahaya binlerce ağaç ve süs bitkisi dikilmiştir. Büyük Park adı ile hizmete giren park alanında, biri 1200 diğeri 900 metre kare alana yayılan iki gölet, şelale tipi büyük ölçekli süs havuzu bulunmaktadır. Büyük Park’ta ayrıca Eskişehir’in tarihi değerlerinin başında gelen Yunus Emre’nin temsili makamı da inşaa edilmiştir.

Büyük Park başta Şarhöyük Mahallesi olmak üzere çevre mahallelere de ayrı bir zenginlik kazandırırken, Eskişehir her yönüyle çağdaş kentlerdeki gibi dev bir park alanına kavuşmuştur.

  <<
 

GÖLETLİ PARK

Çevre Yolu Polis Okulu Kavşağı ile Uluönder ve Raykent Semtleri arasında bulunan arazide yapımına başlanılan Göletli Park yaklaşık 85.000 metrekarelik bir alana yayılmaktadır.

Proje hazırlıklarının tamamlanmasının ardından göleti kazılan, alt yapı çalışmaları tamamlanan ve bitki dikimi çalışmalarına başlanılan Göletli Park’ta 10.000 metre karelik bir gölet ve içinde bir ada, çocuk oyun alanı, spor alanları, çok amaçlı alanlar ve yeme içme birimleri yer alacaktır.

  <<
 

JAPON BAHÇESİ

 
         
 
         
 
         
  <<
 

KENT PARK: ESKİŞEHİR'İN DENİZ EKSİĞİNİ GİDEREN PROJE

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’e kazandırdığı büyük park projelerinden olan ve alışılagelen yeşil alan ve park kavramlarının çok daha ötesinde bir çok yenilik barındıran Kent Park, Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Gökmeydan Mahallesi arasındaki yaklaşık 300 bin metre karelik alan üzerine kurulmuştur.

Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan diğer parklarla birlikte Eskişehir’in akciğeri olan Kent Park’ta yaz aylarında denize gidemeyen kent halkının deniz keyfini yaşabilecekleri yapay plaj, iki açık yüzme havuzu, bir yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, oyun grupları, inşaatı süren kent evi, restoranlar, gölet, at binme alanları, büfeler bulunmaktadır. Porsuk Çayı’na kıyısı bulunan Kent Park’a, Porsuk’ta kullanılan teknelerle ulaşım imkanı da bulunmaktadır.

 

Gül bahçeleri, spor alanları, heykel ve anıtları, kültür sanat etkinlikleri için açık alanları, eğlence ve dinlenme mekanları ile Kent Park Eskişehir’in önemli bir sosyal yaşam alanlarından biridir.

İlklerin kenti Eskişehir’e Türkiye’nin ilk yapay plajı

Kent Park’ın Porsuk Çayı’na bakan kısmında oluşturulan özel alanda Türkiye’nin ilk yapay plajı inşaa edilmiştir. Plaj özellikle yaz aylarında denize gidemeyen kent halkının deniz keyfini yaşamalarına olanak tanıyacak. 350 metre uzunluğunda olan yapay plaj biri çocuklara olmak üzere iki açık yüzme havuzunu da barındırmaktadır.

  <<
 
  >Eskişehir Valiliği
  >Eskişehir Tepebaşı Belediyesi
  >Eskişehir Odunpazarı Belediyesi
  >TSK Mehmetçik Vakfı
  >Meteoroloji Radyosu
  >Eskişehir Polis Radyosu
  >Eskişehir Kültür Mirası Envanteri
 
  >E-Ödeme Sistemi
  >e-Dilekçe
  >Tramvay Saatleri
  >Otobüs Saatleri
  >Esbot Seferleri
 
  >Biyografi
  >Fotoğraflar
  >Ödüller
  >İletişim